Vishay/Dale CRCW12061K18FKEC
CRCW12061K18FKEC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12061K18FKEC
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW12061K18FKEC.pdf
Availability of CRCW12061K18FKEC
QUANTITY
CRCW12061K18FKEC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12061K18FKEC
Internal Part NumberEIS-CRCW12061K18FKEC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12061K18FKEC
Related LinksCRCW1206, CRCW12061K18FKEC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12061K18FKEC Details Description
Related parts for CRCW12061K18FKEC
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 700MHZ 48TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 2W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150K OHM 0804 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 48VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS 1.27MM datasheet.pdf