Nichicon UPA1C102MPD6TD
UPA1C102MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1C102MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPA1C102MPD6TD.pdf
Availability of UPA1C102MPD6TD
QUANTITY
UPA1C102MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1C102MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPA1C102MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1C102MPD6TD
Related LinksUPA1C10, UPA1C102MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1C102MPD6TD Details Description
Related parts for UPA1C102MPD6TD
IC RS-232 DRVR/RCVR 16-DIP datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5K OHM 8VDFN datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 825 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf