Nichicon UPA1C152MPD
UPA1C152MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1C152MPD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPA1C152MPD.pdf
Availability of UPA1C152MPD
QUANTITY
UPA1C152MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1C152MPD
Internal Part NumberEIS-UPA1C152MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.428A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1C152MPD
Related LinksUPA1C, UPA1C152MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1C152MPD Details Description
Related parts for UPA1C152MPD
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PCB PIN datasheet.pdf
RESISTOR 22KOHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
ENCLOSURE STEEL DUAL ACCESS datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MODULE SINGLE GIGABIT LAN 24SOIC datasheet.pdf
CABLE OPT 4X10GBPS QSFP 40M datasheet.pdf
OB BTS ET 22 ASY datasheet.pdf
GOLD PRIVACY FILTER MACBOOK 13" datasheet.pdf