Nichicon UPA1E102MHD3TO
UPA1E102MHD3TO picture photo
Mfg. Part Number
UPA1E102MHD3TO
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPA1E102MHD3TO.pdf
Availability of UPA1E102MHD3TO
QUANTITY
UPA1E102MHD3TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1E102MHD3TO
Internal Part NumberEIS-UPA1E102MHD3TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1E102MHD3TO
Related LinksUPA1E10, UPA1E102MHD3TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1E102MHD3TO Details Description
Related parts for UPA1E102MHD3TO
CER RESONATOR 16.00MHZ datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8MSOP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf