Nichicon UPA1V122MHD
UPA1V122MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPA1V122MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPA1V122MHD.pdf
Availability of UPA1V122MHD
QUANTITY
UPA1V122MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPA1V122MHD
Internal Part NumberEIS-UPA1V122MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPA
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.938A
Impedance22 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPA1V122MHD
Related LinksUPA1V, UPA1V122MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPA1V122MHD Details Description
Related parts for UPA1V122MHD
RES 160 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RJI 1 X IP20 ANG 180 22/7PCR datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 28POS datasheet.pdf
15P M R/A 370 GR/CLIP 1300PF datasheet.pdf
PRESS FIT datasheet.pdf
CAP TRIM 0.3-1.2PF 500V datasheet.pdf
LD 4MM STK P-P SILC .75 200CM GN datasheet.pdf