Nichicon UPB1H331MPD1TD
UPB1H331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPB1H331MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPB1H331MPD1TD.pdf
Availability of UPB1H331MPD1TD
QUANTITY
UPB1H331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB1H331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPB1H331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current295mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB1H331MPD1TD
Related LinksUPB1H33, UPB1H331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB1H331MPD1TD Details Description
Related parts for UPB1H331MPD1TD
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V9 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
RES 400 OHM .4W 1% RADIAL datasheet.pdf