Nichicon UPB2C330MPD1TD
UPB2C330MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2C330MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPB2C330MPD1TD.pdf
Availability of UPB2C330MPD1TD
QUANTITY
UPB2C330MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2C330MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPB2C330MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2C330MPD1TD
Related LinksUPB2C33, UPB2C330MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2C330MPD1TD Details Description
Related parts for UPB2C330MPD1TD
TRIMMER 500K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END R/A MALE 10POS 6' datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 1.27MM SMD datasheet.pdf