Nichicon UPB2C680MHD1TO
UPB2C680MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPB2C680MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPB2C680MHD1TO.pdf
Availability of UPB2C680MHD1TO
QUANTITY
UPB2C680MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2C680MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPB2C680MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current375mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2C680MHD1TO
Related LinksUPB2C68, UPB2C680MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2C680MHD1TO Details Description
Related parts for UPB2C680MHD1TO
JUMPER-H1500TR/A2015V/X 2" datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 50POS 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SWITCH OCTAL SER I/O 28-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.09UH 5A 13.1 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CARD GDE 220MM LONG 2MM GRV RD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf