Nichicon UPB2C681MRD6
UPB2C681MRD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPB2C681MRD6
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPB2C681MRD6.pdf
Availability of UPB2C681MRD6
QUANTITY
UPB2C681MRD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2C681MRD6
Internal Part NumberEIS-UPB2C681MRD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package180
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2C681MRD6
Related LinksUPB2C6, UPB2C681MRD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2C681MRD6 Details Description
Related parts for UPB2C681MRD6
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 33 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC POT DPP QUAD 64TAP I2C 24SOIC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER DC LRA 8SON datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf