Nichicon UPB2D101MHD1TN
UPB2D101MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D101MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D101MHD1TN.pdf
Availability of UPB2D101MHD1TN
QUANTITY
UPB2D101MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D101MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UPB2D101MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D101MHD1TN
Related LinksUPB2D10, UPB2D101MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D101MHD1TN Details Description
Related parts for UPB2D101MHD1TN
IC CPLD 192MC 4.7NS 100TQFP datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 0.5% SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 6POS W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 16A TO263AB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIODE CLAMP datasheet.pdf
LGA10C EVAL KIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf