Bel Fuse Inc. SCEP125U-3R2
SCEP125U-3R2 picture photo
Mfg. Part Number
SCEP125U-3R2
Brief Description
FIXED IND 3.2UH 13A 8 MOHM SMD
Datasheet Download
SCEP125U-3R2.pdf
Availability of SCEP125U-3R2
QUANTITY
SCEP125U-3R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCEP125U-3R2
Internal Part NumberEIS-SCEP125U-3R2
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSCEP125U
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.2µH
Tolerance±20%
Current Rating13A
Current - Saturation12.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCEP125U-3R2
Related LinksSCEP12, SCEP125U-3R2 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SCEP125U-3R2 Details Description
Related parts for SCEP125U-3R2
RES 4.87 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR16H/AE16G/ASR16H datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
IC FRAM 2MBIT 40MHZ 8TDFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
TRANS RF NPN 12V 30MA SOT-143B datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf