Nichicon UPB2D271MHD
UPB2D271MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D271MHD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D271MHD.pdf
Availability of UPB2D271MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB2D271MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D271MHD
Internal Part NumberEIS-UPB2D271MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current950mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D271MHD
Related LinksUPB2D, UPB2D271MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D271MHD Details Description
Related parts for UPB2D271MHD
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
ROTARY SWITCH 1/2 DIAMETER 200MA datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER SGL HS 9A 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
PJ-CLEAN UNIT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO262AA datasheet.pdf
FERRITE BEAD 240 OHM 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf