Nichicon UPB2D470MHD1TO
UPB2D470MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D470MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D470MHD1TO.pdf
Availability of UPB2D470MHD1TO
QUANTITY
UPB2D470MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D470MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPB2D470MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D470MHD1TO
Related LinksUPB2D47, UPB2D470MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D470MHD1TO Details Description
Related parts for UPB2D470MHD1TO
KIT TEMPERATURE METER DIY W/CASE datasheet.pdf
CLAMP TIE STD #10SCR NAT 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AST CELLULAR FUSE ASSORTMENT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
5.00MM EUR DR HDR VERT OE BLK 24 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.53V 500MW SOD80 datasheet.pdf