Nichicon UPB2D470MHD1TO
UPB2D470MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPB2D470MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPB2D470MHD1TO.pdf
Availability of UPB2D470MHD1TO
QUANTITY
UPB2D470MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2D470MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPB2D470MHD1TO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2D470MHD1TO
Related LinksUPB2D47, UPB2D470MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2D470MHD1TO Details Description
Related parts for UPB2D470MHD1TO
TERM RING NON INSUL 12-10AWG #10 datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOUCHSCREEN 6.5" USB datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUNIOR TIMER CONTACT datasheet.pdf
CONN IDC 24POS 2.54MM 28AWG GOLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 16A POWERPAIR datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1.5X3 W/ADH datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANSISTOR datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf