Nichicon UPB2W820MRD
UPB2W820MRD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2W820MRD
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPB2W820MRD.pdf
Availability of UPB2W820MRD
QUANTITY
UPB2W820MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2W820MRD
Internal Part NumberEIS-UPB2W820MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2W820MRD
Related LinksUPB2W, UPB2W820MRD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2W820MRD Details Description
Related parts for UPB2W820MRD
POLARIZING PEG FOR .100 HOUSINGS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR W/MEM 2.55V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP 6TSSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 2.5MM datasheet.pdf
CBL 35POS 0.5MM JMPR TYPE A 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 6POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf