Renesas Electronics America UPD78F1004GB-GAG-AX
UPD78F1004GB-GAG-AX picture photo
Mfg. Part Number
UPD78F1004GB-GAG-AX
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP
Datasheet Download
UPD78F1004GB-GAG-AX.pdf
Availability of UPD78F1004GB-GAG-AX
QUANTITY
UPD78F1004GB-GAG-AX Order Process
Ship out your order
Specifications of UPD78F1004GB-GAG-AX
Internal Part NumberEIS-UPD78F1004GB-GAG-AX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series78K0R/Kx3-L
PackagingTray
Core Processor78K/0R
Core Size16-Bit
Speed20MHz
Connectivity3-Wire SIO, I²C, LIN, UART/USART
PeripheralsDMA, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O40
Program Memory Size32KB (32K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case52-LQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPD78F1004GB-GAG-AX
Related LinksUPD78F100, UPD78F1004GB-GAG-AX Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
UPD78F1004GB-GAG-AX Details Description
Related parts for UPD78F1004GB-GAG-AX
LED RED CLEAR 4SMD datasheet.pdf
IC 4BIT BINARY FULL ADDER 16-DIP datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.15A T/R datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
KIT REDI TOOL 1.8/3.3 ADP150 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 156K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 147 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf