Nichicon UPJ0J151MED
UPJ0J151MED picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J151MED
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J151MED.pdf
Availability of UPJ0J151MED
QUANTITY
UPJ0J151MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J151MED
Internal Part NumberEIS-UPJ0J151MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current155mA
Impedance780 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J151MED
Related LinksUPJ0J, UPJ0J151MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J151MED Details Description
Related parts for UPJ0J151MED
RES SMD 1.65K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 8POS 5MM VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf