Nichicon UPJ0J331MED1TA
UPJ0J331MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J331MED1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J331MED1TA.pdf
Availability of UPJ0J331MED1TA
QUANTITY
UPJ0J331MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J331MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ0J331MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current310mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ0J331MED1TA
Related LinksUPJ0J33, UPJ0J331MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ0J331MED1TA Details Description
Related parts for UPJ0J331MED1TA
TRANS NPN 120V 0.5A TO-126 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/RED DIFF datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 10A LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf