Nichicon UPJ0J681MPD
UPJ0J681MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ0J681MPD
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPJ0J681MPD.pdf
Availability of UPJ0J681MPD
QUANTITY
UPJ0J681MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ0J681MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ0J681MPD
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current605mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)