Nichicon UPJ1A222MHD6
UPJ1A222MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1A222MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1A222MHD6.pdf
Availability of UPJ1A222MHD6
QUANTITY
UPJ1A222MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1A222MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1A222MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1A222MHD6
Related LinksUPJ1A2, UPJ1A222MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1A222MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1A222MHD6
CONN D-SUB HOUSING RECEPT 9POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 13POS PCB TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
IC GATE DRIVER HV 3PHASE 28SOIC datasheet.pdf
RES 549 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BATT CONN SMD R/A TERM 1POS datasheet.pdf
PP007 BASIC ADAPTER KIT datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 620MA 790 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 40POS VERT GOLD datasheet.pdf