Nichicon UPJ1A392MHD
UPJ1A392MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1A392MHD
Brief Description
CAP ALUM 3900UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1A392MHD.pdf
Availability of UPJ1A392MHD
QUANTITY
UPJ1A392MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1A392MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ1A392MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance3900µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.12A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1A392MHD
Related LinksUPJ1A, UPJ1A392MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1A392MHD Details Description
Related parts for UPJ1A392MHD
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 450MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 100V 25A KBPC-T/W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf