Nichicon UPJ1C102MHD6
UPJ1C102MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C102MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C102MHD6.pdf
Availability of UPJ1C102MHD6
QUANTITY
UPJ1C102MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C102MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1C102MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C102MHD6
Related LinksUPJ1C1, UPJ1C102MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C102MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1C102MHD6
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BRACKT R-ANGL FIXED FOR M30 PROX datasheet.pdf
IC CLOCK GEN/SYNCHRONIZR 64LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 43.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SUB-MIN SKT/CARRIER datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
HEADER SNGL INLINE SOLDRTL 48POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CTV 29C 29#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf