Nichicon UPJ1C102MPD
UPJ1C102MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C102MPD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C102MPD.pdf
Availability of UPJ1C102MPD
QUANTITY
UPJ1C102MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C102MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C102MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.21A
Impedance72 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C102MPD
Related LinksUPJ1C, UPJ1C102MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C102MPD Details Description
Related parts for UPJ1C102MPD
IC FPGA 74 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MF PLUS HCS CRIMP TERM MALE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 250W datasheet.pdf