Nichicon UPJ1C151MED1TD
UPJ1C151MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C151MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C151MED1TD.pdf
Availability of UPJ1C151MED1TD
QUANTITY
UPJ1C151MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C151MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C151MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C151MED1TD
Related LinksUPJ1C15, UPJ1C151MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C151MED1TD Details Description
Related parts for UPJ1C151MED1TD
SWITCH REED SPST .5A 10-25 A/T datasheet.pdf
LED 2HI 5MM RT ANG RED PC MNT datasheet.pdf
IC RCVR HS DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SSSMINI3 datasheet.pdf
RES 2.93K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V JB 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 8A TO220AC datasheet.pdf
M/S 040,RA,RC,095,30AU,GUIDES datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf