Nichicon UPJ1C272MHD6
UPJ1C272MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C272MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C272MHD6.pdf
Availability of UPJ1C272MHD6
QUANTITY
UPJ1C272MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C272MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1C272MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance40 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C272MHD6
Related LinksUPJ1C2, UPJ1C272MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C272MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1C272MHD6
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
LABEL-ESD CAUTION 2X2" 500/ROLL datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 8UMAX datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CORD POWER MALE-FEMALE 1M datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC PLAD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf