Nichicon UPJ1C331MPD1TA
UPJ1C331MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C331MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C331MPD1TA.pdf
Availability of UPJ1C331MPD1TA
QUANTITY
UPJ1C331MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C331MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1C331MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current455mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C331MPD1TA
Related LinksUPJ1C33, UPJ1C331MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C331MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ1C331MPD1TA
IC DISTRIBUTION SW DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES 40 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3A 71 MOHM SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER HIGH DRIVE 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS ANGLED PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf