Nichicon UPJ1C470MDD1TD
UPJ1C470MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C470MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C470MDD1TD.pdf
Availability of UPJ1C470MDD1TD
QUANTITY
UPJ1C470MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C470MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C470MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current92mA
Impedance1.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C470MDD1TD
Related LinksUPJ1C47, UPJ1C470MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C470MDD1TD Details Description
Related parts for UPJ1C470MDD1TD
CONN HEADER RT/A 13POS .100 TIN datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 32POS 1.27MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf