Nichicon UPJ1C560MDD1TA
UPJ1C560MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C560MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C560MDD1TA.pdf
Availability of UPJ1C560MDD1TA
QUANTITY
UPJ1C560MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C560MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1C560MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C560MDD1TA
Related LinksUPJ1C56, UPJ1C560MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C560MDD1TA Details Description
Related parts for UPJ1C560MDD1TA
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
CERAMIC RESONATOR 640 KHZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 390K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SCSI 9-LINE TERM 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 6DFN datasheet.pdf
SWITCH SNAP 6A SPDT .187 QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 1500 PF 5% 2000VDC datasheet.pdf