Nichicon UPJ1C681MHD6TO
UPJ1C681MHD6TO picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C681MHD6TO
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C681MHD6TO.pdf
Availability of UPJ1C681MHD6TO
QUANTITY
UPJ1C681MHD6TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C681MHD6TO
Internal Part NumberEIS-UPJ1C681MHD6TO
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current815mA
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)