Vishay Semiconductor/Diodes Division SA20C-E3/54
SA20C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
SA20C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 35.8VC DO204AC
Datasheet Download
SA20C-E3/54.pdf
Availability of SA20C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SA20C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of SA20C-E3/54
Internal Part NumberEIS-SA20C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AC, DO-15, Axial
Supplier Device PackageDO-204AC (DO-15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SA20C-E3/54
Related LinksSA20C, SA20C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SA20C-E3/54 Details Description
Related parts for SA20C-E3/54
Connector Receptacle 30 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC 8BIT SHIFT REGISTER 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
TWZR PAIR CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM VERT SMD datasheet.pdf