Nichicon UPJ1C821MPD1TD
UPJ1C821MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1C821MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1C821MPD1TD.pdf
Availability of UPJ1C821MPD1TD
QUANTITY
UPJ1C821MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1C821MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1C821MPD1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.03A
Impedance84 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1C821MPD1TD
Related LinksUPJ1C82, UPJ1C821MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1C821MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ1C821MPD1TD
CABLE FLAT FLEX 2" .50MM 50 POS datasheet.pdf
CONN SCSI .085" FEMALE PNL 50POS datasheet.pdf
HOOK&LOOP TAKTY 1.5" 50# BLK 6" datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
IC SUPERVISOR COTS datasheet.pdf
RES SMD 7K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf