Nichicon UPJ1E181MPD1TA
UPJ1E181MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1E181MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1E181MPD1TA.pdf
Availability of UPJ1E181MPD1TA
QUANTITY
UPJ1E181MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1E181MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1E181MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current390mA
Impedance220 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1E181MPD1TA
Related LinksUPJ1E18, UPJ1E181MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1E181MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ1E181MPD1TA
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16DIP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN TERMINATR PLUG RP-SMA 50OHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf