Nichicon UPJ1E271MPD6TD
UPJ1E271MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1E271MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1E271MPD6TD.pdf
Availability of UPJ1E271MPD6TD
QUANTITY
UPJ1E271MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1E271MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1E271MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current525mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1E271MPD6TD
Related LinksUPJ1E27, UPJ1E271MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1E271MPD6TD Details Description
Related parts for UPJ1E271MPD6TD
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 1.5V 40A POS SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 10POS 2MM SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 900 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf