Nichicon UPJ1H181MHD6
UPJ1H181MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H181MHD6
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H181MHD6.pdf
Availability of UPJ1H181MHD6
QUANTITY
UPJ1H181MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H181MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1H181MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current605mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H181MHD6
Related LinksUPJ1H1, UPJ1H181MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H181MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1H181MHD6
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TIE CBL DL STD WR BLK 11.8" datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
4971-6 FORM ANVIL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 90MM datasheet.pdf
LED XLAMP XP-E AMBER datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 400MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf