Bourns Inc. SRU3017-330Y
SRU3017-330Y picture photo
Mfg. Part Number
SRU3017-330Y
Brief Description
FIXED IND 33UH 470MA 430 MOHM
Datasheet Download
SRU3017-330Y.pdf
Availability of SRU3017-330Y
QUANTITY
SRU3017-330Y Order Process
Ship out your order
Specifications of SRU3017-330Y
Internal Part NumberEIS-SRU3017-330Y
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSRU3017 Material Declaration
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSRU3017
Material - CoreFerrite
Inductance33µH
Tolerance±30%
Current Rating470mA
Current - Saturation250mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)430 mOhm
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.138" L x 0.130" W (3.50mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SRU3017-330Y
Related LinksSRU301, SRU3017-330Y Datasheet, Bourns Inc. Distributor
SRU3017-330Y Details Description
Related parts for SRU3017-330Y
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 0.2A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 40W datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf