Nichicon UPJ1H181MHD6
UPJ1H181MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H181MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H181MHD6.pdf
Availability of UPJ1H181MHD6
QUANTITY
UPJ1H181MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H181MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ1H181MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current605mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H181MHD6
Related LinksUPJ1H1, UPJ1H181MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H181MHD6 Details Description
Related parts for UPJ1H181MHD6
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLTAGE 3.0V SC82AB datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 120K OHM 6SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHITE 2SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 150MM TNC JACK RP TO AMC P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf