Nichicon UPJ1H270MED
UPJ1H270MED picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H270MED
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H270MED.pdf
Availability of UPJ1H270MED
QUANTITY
UPJ1H270MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H270MED
Internal Part NumberEIS-UPJ1H270MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current115mA
Impedance740 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H270MED
Related LinksUPJ1H, UPJ1H270MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H270MED Details Description
Related parts for UPJ1H270MED
HEX STANDOFF 4-40 S STEEL 1/4" datasheet.pdf
CONN RING 2/0AWG #3/8 datasheet.pdf
TVS DIODE 434VWM 698VC SMD datasheet.pdf
IC PROG CURRENT SOURCE TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTION CARD OUTPUT PAX 4 RELAY datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH/VOID TIN datasheet.pdf
DOUBLE M12 LONG PW 5M PNP NO datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 120 NF 10% 400VAC datasheet.pdf