Nichicon UPJ1H330MED
UPJ1H330MED picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1H330MED
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1H330MED.pdf
Availability of UPJ1H330MED
QUANTITY
UPJ1H330MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1H330MED
Internal Part NumberEIS-UPJ1H330MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance600 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1H330MED
Related LinksUPJ1H, UPJ1H330MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1H330MED Details Description
Related parts for UPJ1H330MED
CONN HEADER PHD SIDE 10POS 2MM datasheet.pdf
IC DAC 14BIT W/BUFF 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 15W STER 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A BLACK POL A datasheet.pdf
SST PRESSURE TRANSDUCERS datasheet.pdf
RES 74.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 22MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf