Nichicon UPJ1J220MED1TA
UPJ1J220MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J220MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J220MED1TA.pdf
Availability of UPJ1J220MED1TA
QUANTITY
UPJ1J220MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J220MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1J220MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance780 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J220MED1TA
Related LinksUPJ1J22, UPJ1J220MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J220MED1TA Details Description
Related parts for UPJ1J220MED1TA
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM BLUE 4.25"L X 2.64"W datasheet.pdf
IC LATCH AADDRESS 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC CODEC S/PDIF RCVR 64-LQFP datasheet.pdf
PELTIER MOD CP10,127,05,L1,W4.5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 450-470MHZ 1/4W SMV datasheet.pdf
IC LCD DISPLAY DRIVER 64QLP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
1000UF 10V 10X16 85C RAD datasheet.pdf