Nichicon UPJ1J221MHD1TO
UPJ1J221MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J221MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J221MHD1TO.pdf
Availability of UPJ1J221MHD1TO
QUANTITY
UPJ1J221MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J221MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPJ1J221MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current835mA
Impedance94 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)