Nichicon UPJ1J390MED1TD
UPJ1J390MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J390MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J390MED1TD.pdf
Availability of UPJ1J390MED1TD
QUANTITY
UPJ1J390MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J390MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ1J390MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J390MED1TD
Related LinksUPJ1J39, UPJ1J390MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J390MED1TD Details Description
Related parts for UPJ1J390MED1TD
CABLE KEYBOARD PS/2 2.5M 12/2200 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44VQFP datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 2.94"L X 3.13"W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
CONN TAB CONTACT 22-20AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 80POS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf