Nichicon UPJ1J470MPD1TA
UPJ1J470MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1J470MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1J470MPD1TA.pdf
Availability of UPJ1J470MPD1TA
QUANTITY
UPJ1J470MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1J470MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ1J470MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current215mA
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1J470MPD1TA
Related LinksUPJ1J47, UPJ1J470MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1J470MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ1J470MPD1TA
IC VIDEO SWITCH SPST 8UMAX datasheet.pdf
DIODE TRANSMITTER FIBER OPTIC datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN CAP 1POS MINI-U-MNL RED datasheet.pdf
RES 180K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf