Nichicon UPJ1K6R8MDD
UPJ1K6R8MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1K6R8MDD
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1K6R8MDD.pdf
Availability of UPJ1K6R8MDD
QUANTITY
UPJ1K6R8MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1K6R8MDD
Internal Part NumberEIS-UPJ1K6R8MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current34mA
Impedance2.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1K6R8MDD
Related LinksUPJ1K, UPJ1K6R8MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1K6R8MDD Details Description
Related parts for UPJ1K6R8MDD
IC 12BIT QUAD VOUT SER 16-SOIC datasheet.pdf
IC CLK DUAL FIFO MEMORY 120HLQFP datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG FEMALE 3PIN GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC NVSRAM 2MBIT 70NS 32EDIP datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 2% 0.4W 0204 datasheet.pdf
BUZZ VAC/DC2.9KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf