Nichicon UPJ1V821MHD6TN
UPJ1V821MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPJ1V821MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPJ1V821MHD6TN.pdf
Availability of UPJ1V821MHD6TN
QUANTITY
UPJ1V821MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ1V821MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPJ1V821MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.37A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ1V821MHD6TN
Related LinksUPJ1V82, UPJ1V821MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ1V821MHD6TN Details Description
Related parts for UPJ1V821MHD6TN
TVS DIODE 5VWM 9.66VC P600 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PWR SUPPLY AC/DC 24VDC 14.4W USA datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
MW35-C HY 12AWG 30KG/66.1LBS datasheet.pdf
35 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf