Nichicon UPJ2A270MPD1TA
UPJ2A270MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A270MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A270MPD1TA.pdf
Availability of UPJ2A270MPD1TA
QUANTITY
UPJ2A270MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A270MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPJ2A270MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current146mA
Impedance470 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A270MPD1TA
Related LinksUPJ2A27, UPJ2A270MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A270MPD1TA Details Description
Related parts for UPJ2A270MPD1TA
JUMPER-H1501TR/A2015R/H1501TR 8" datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
FUSE PTC 0.05A 30V RESET SMD datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
IC VIDEO ENCODER DGTL 36VQFN datasheet.pdf
CONN TERM BLK PLUG 5.08MM 10POS datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 36POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf