Nichicon UPJ2A3R3MDD
UPJ2A3R3MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A3R3MDD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A3R3MDD.pdf
Availability of UPJ2A3R3MDD
QUANTITY
UPJ2A3R3MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A3R3MDD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A3R3MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current27mA
Impedance4.1 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A3R3MDD
Related LinksUPJ2A, UPJ2A3R3MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A3R3MDD Details Description
Related parts for UPJ2A3R3MDD
BIT SELECTOR CASE FITS 10BITS datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 350VAC 140VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE 10UH 1.6A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO220AA datasheet.pdf
CAB 16 CAP PLUG CHAIN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.81MM datasheet.pdf