Vicor Corporation V110C5E75BF2
V110C5E75BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C5E75BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5E75BF2.pdf
Availability of V110C5E75BF2
QUANTITY
V110C5E75BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5E75BF2
Internal Part NumberEIS-V110C5E75BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5E75BF2
Related LinksV110C5, V110C5E75BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5E75BF2 Details Description
Related parts for V110C5E75BF2
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8MSOP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM50H/AE50G/HDM50H datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 25POS GOLD PCB datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 5CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 191K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.8VOUT 25W datasheet.pdf
PAC-CQM1-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 40POS TIN datasheet.pdf