Nichicon UPJ2A680MHD6
UPJ2A680MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A680MHD6
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A680MHD6.pdf
Availability of UPJ2A680MHD6
QUANTITY
UPJ2A680MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A680MHD6
Internal Part NumberEIS-UPJ2A680MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current289mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A680MHD6
Related LinksUPJ2A6, UPJ2A680MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A680MHD6 Details Description
Related parts for UPJ2A680MHD6
TRANSFORMER AUDIO 500CT/50 IMPED datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CARDEDGE 72POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 69.09VC AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 3MSPS 10-MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 620 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT PARALL IOUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC AMP LOG CONV 16-LFCSP datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf