Nichicon UPJ2A680MPD1TD
UPJ2A680MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2A680MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2A680MPD1TD.pdf
Availability of UPJ2A680MPD1TD
QUANTITY
UPJ2A680MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2A680MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPJ2A680MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current326mA
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2A680MPD1TD
Related LinksUPJ2A68, UPJ2A680MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2A680MPD1TD Details Description
Related parts for UPJ2A680MPD1TD
TERMINAL BLOCK 5.08MM VERT 4POS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V 8SOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V +/-12V 40W datasheet.pdf
RES 1.0 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RND SPACER 0.085" NYLON 23.24MM datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 40W datasheet.pdf
DIODE SW 80V DUAL SC75-3 datasheet.pdf
6800UF 16V 18X35MM 105C 10000H datasheet.pdf