Nichicon UPJ2D220MHD
UPJ2D220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D220MHD
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D220MHD.pdf
Availability of UPJ2D220MHD
QUANTITY
UPJ2D220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D220MHD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D220MHD
Related LinksUPJ2D, UPJ2D220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D220MHD Details Description
Related parts for UPJ2D220MHD
IC FILTER LOWPASS 5TH 8UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A TSOT23-6 datasheet.pdf
DRT2 16 OUT MIL CONNECTOR NPN datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf